ექიმი ნეიროქირურგი, პროფესორი მირზა ხინიკაძე 2018 წლიდან შემოუერთდა კავკასიის მედიცინის მაღალკვალიფიციური ექიმების გუნდს.
აღსანიშნავია სფეროში მოღვაწეობისა და, აღნიშნულის კვალდაკვალ, პროფესიული დახელოვნების მრავალწლიანი საერთაშორისო და ადგილობრივი გამოცდილება. 1999 წლიდან იგი აქტიურად იღებს მონაწილეობას მსოფლიოს მასშტაბით სხვადასხვა ნეიროქირურგიულ სასწავლო პროგრამაში, მაგალითად, როგორიცაა: „ახალი მოწყობილებები ნეიროინტერვენციულ რადიოლოგიაში: უახლესი ტექნოლოგიები, პროგრესი და ხაფანგები“ (2016 წელი, მადრიდი). აგრეთვე, იგი აქტიურად იღებს მონაწილეობას საერთაშორისო კონფერენციებში, კონგრესებსა და სხვადასხვა ყრილობებში, სადაც განიხილავენ ნეიროქირურგიული დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის მეთოდების ეფექტურობას, კლინიკური ანგიონევროლოგიის აქტუალურ ასპექტებს და სხვა. ამასთან, ის, მსოფლიო ნეიროქირურგთა ასოციაციასთან ერთად, “2023 წლის სისხლძარღვთა ექსპერტების” (Vascular Experts 2023) ორგანიზატორი იყო.
სამეცნიერო - აკადემიური საქმიანობის ფარგლებში, მას გამოქვეყნებული აქვს 46 სტატია უცხოურ სამეცნიერო ჟურნალებში და სამი აკრედიტებული პროგრამის ხელმძღვანელია. ამასთან, ის ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პრორექტორია და ჩართულია მომავალი სამედიცინო პერსონალის საგანმანათლებლო პროცესში. 2016 წლიდან  კი „ვიანში“ (მაშინდელი „ევექსი“) 4 სასწავლო კურსი განახორციელა ენდოვასკულურ ნეიროქირურგიაში.
აქტიური სამედიცინო, სამეცნიერო და აკადემიური მოღვაწეობიდან გამომდინარე, იგი:
• საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო პროფესიული განვითარების საბჭოს წევრია;
• საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ექსპერტ-ნეიროქირურგია;
• ჯანმრთელობის დაცვის, პერსონალის სერტიფიცირება/რესერტიფიცირების, უწყვეტი სამედიცინო განათლებისა და პროფესიული განვითარების პოლიტიკის შემუშავების სამუშაო ჯგუფის წევრია;
• საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებული ინსულტის საკოორდინაციო საბჭოს წევრია.
ნეიროქირურგი, პროფესორი მირზა ხინიკაძე წელიწადში საშუალოდ 350 - 400 ამბულატორიულ პაციენტს ემსახურება და 150 - 170 ქირურგიულ მკურნალობას ახორციელებს და გვთავაზობს:
• თავისა და ზურგის ტვინის სისხლძარღვოვანი პათოლოგიების მკურნალობას, როგორც ენდოვასკულური, ისე ღია წესით;

Врач-нейрохирург, профессор Мирза Хиникадзе с 2018 года является частью команды высококвалифицированных специалистов Кавказского медицинского центра.
Он обладает многолетним как международным, так и локальным опытом в сфере нейрохирургии и профессионального совершенствования. С 1999 года активно участвует в различных международных учебных программах по нейрохирургии, включая такие, как: «Новые устройства в нейроинтервенционной радиологии: новейшие технологии, достижения и подводные камни» (2016, Мадрид). Он также принимает активное участие в международных конференциях, конгрессах и съездах, где обсуждаются эффективность методов нейрохирургической диагностики и лечения, актуальные аспекты клинической ангионеврологии и многое другое. В 2023 году он выступил организатором конференции «Vascular Experts 2023» в сотрудничестве с Всемирной ассоциацией нейрохирургов.
В рамках научно-академической деятельности он опубликовал 46 статей в международных научных журналах и руководит тремя аккредитованными программами. Является проректором Университета New Vision и активно участвует в образовательном процессе подготовки будущих медицинских специалистов. С 2016 года реализовал 4 учебных курса по эндоваскулярной нейрохирургии в рамках программы «Виан» (ранее – «Евекси»).
Благодаря своей активной клинической, научной и академической деятельности он является:
Членом Совета профессионального развития Министерства по делам вынужденно перемещённых лиц с оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальной защиты Грузии
Экспертом-нейрохирургом Министерства здравоохранения Грузии
Членом рабочей группы по разработке политики в области сертификации/ресертификации медицинского персонала и непрерывного медицинского образования
Членом координационного совета по вопросам инсульта при Министерстве здравоохранения Грузии
Врач-нейрохирург, профессор Мирза Хиникадзе ежегодно обслуживает в среднем 350–400 амбулаторных пациентов и проводит 150–170 оперативных вмешательств. Он предлагает:
Лечение сосудистых патологий головного и спинного мозга (как эндоваскулярным, так и открытым способом)