კავკასიის მედიცინის ცენტრის ნევროლოგიის ცენტრში პაციენტებისთვის ნევროლოგიური დაავადებების მკურნალობის სრული სპექტრია ხელმისაწვდომი 24 საათის განმავლობაში.
უახლესი ტექნიკისა და თანამედროვე მეთოდების გამოყენებით, პაციენტების დიაგნოსტირება და შემდგომი მკურნალობა ამბულატორიულად და სტაციონარულად მიმდინარეობს.
ნევროლოგიური მიმართულება მოიცავს როგორც სტაციონარულ, ასევე ამბულატორიულ მომსახურებას. კლინიკური საქმიანობის ძირითადი მიმართულებებია
ნერვული სისტემის სისხლძარღვოვანი დაავადებები
ეპილეფსია
თავის ტკივილი
თავბრუსხვევა
ნერვული სისტემის დემიელინიზაციით მიმდინარე დაავადებები (გაფანტული სკლეროზი)
ნეიროდეგენერაციული დაავადებები (ალცჰაიმერის ავადმყოფობა, პარკინსონის დაავადება)
პერიფერიული ნერვული სისტემის დაავადებები (მონონეიროპათიები, პოლინეიროპათია)
ექსტრაპირამიდული და მოძრაობის დარღვევები (მოუსვენარი ფეხების სინრომი, კიდურების პერიოდული მოძრაობა, კანკალი და სხვ)
ნერვ-კუნთოვანი დაავადებები (მიასთენია, მიოპათია)
ძილის დარღვევები
ფსიქოსომატური დარღვევები
კლინიკაში პაციენტებს შესაძლებლობა ეძლევათ ჩაიტარონ ნევროლოგიური დაავადებების დიაგნოსტიკისათვის საჭირო ყველა ტიპის კვლევა, კერძოდ:
კავკასიის მედიცინის ცენტრი ერთ-ერთია იმ მცირე ჰოსპიტალთაგან, სადაც თანამედროვე, ამერიკის გულისა და ინსულტის ასოციაციის რეკომენდაციებზე დაფუძნებული ინსულტის ცენტრი ფუნქციონირებს, რომელიც მოიაზრებს არამარტო იშემიური ინსულტის მკურნალობას (სისხლის მიმოქცევის დარღვევის შედეგად ტვინის მწვავე დაზიანება), არამედ ყველა იმ დაზიანებას, რომელიც სისხლძარღვოვანი პათოლოგიით ვითარდება თავის ტვინში. იქნება ეს: ჰემორაგიული ინსულტის (ტვინში სისხლჩაქცევა), თავის ტვინის ანევრიზმების გასკდომით გამოწვეული სისხლჩაქცევისა თუ სისხლძარღვოვანი მალფორმაციით (სისხლძარღვების განვითარების მანკი) გამოწვეული თავის ტვინის დაზიანების მართვა.
ინსულტის სპეციალიზირებული მიმართულება, ყველა კრიტერიუმის დაკმაყოფილებით, გვთავაზობს იშემიური ინსულტისა და თავის ტვინის სისხლის მიმოქცევის სხვა დაავადებების ეფექტურ და დროულ მკურნალობას 24/7-ზე რეჟიმში. ცენტრში ხორციელდება:
ცენტრი დაკომპლექტებულია მაღალკვალიფიციური, გამოცდილი პერსონალით, რომელთაც მედიცინის დოქტორი და ამერიკის ნეიროქირურგთა ასოციაციის წევრი, ვლადიმერ წიქარიშვილი ხელმძღვანელობს. როგორც მან აღნიშნა,ინსულტის ცენტრის ფუნქციონირების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მოთხოვნა დაგროვილი გამოცდილება და შედეგებია. კავკასიის მედიცინის ცენტრში 4 წლის განმავლობაში სისხლძარღვოვანი პათოლოგიების მქონე 300-მდე პაციენტს ჩაუტარდა ქირურგიული მკურნალობა (ღია და ენდოვასკულური) , ხოლო ბოლო 1 წლის მანძილზე იშემიური ინსულტის მქონე სულ მცირე 30 პაციენტს ჩაუტარდა თრომბოლიზისი ან/და თრომბექტომია.
უმეტესად, ინსულტი სხვადასხვა პათოლოგიითაა გამოწვეული-გულ-სისხლძარღვთა დაავადებები, მაგისტრალური არტერიების ათეროსკლეროზული დაზიანება და ა.შ. შესაბამისად, მათი დროული აღმოჩენისა და მკურნალობის მიზნით, ცენტრი გარკვეული ადამიანური და ინფრასტრუქტურული რესურსების ერთ სივრცეში მობილიზებას მოითხოვს. ამრიგად, ინსულტის ცენტრი ერთ სივრცეში აერთიანებს ER-ის ექიმის, რადიოლოგის, ნევროლოგის, კარდიოლოგის, ინტენსიური თერაპიის ექიმისა და ნეიროქირურგის მომსახურებას. ზუსტი დიაგნოსტირების მიზნით, ჰოსპიტალში ხორციელდება დიაგნოსტიკური კვლევების ფართო სპექტრი:
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ინსულტის სპეციალიზირებული მიმართულება თანამედროვე გაიდლაინებისგათვალისწინებით, თავის ტვინის ყველა სისხლძარღვოვანი პათოლოგიის როგორც გადაუდებელ, ისე გეგმიურსა და პრევენციაზე ორიენტირებულ მკურნალობას ახორციელებს და ყველა საჭირო სერვისს ერთ სივრცეში აერთიანებს.

В Центре неврологии Кавказского медицинского центра пациентам доступен полный спектр лечения неврологических заболеваний круглосуточно, 24/7.
С использованием новейшего оборудования и современных методов проводится диагностика и последующее лечение как амбулаторно, так и стационарно.
Неврологическое направление включает как стационарные, так и амбулаторные услуги. Основные клинические направления деятельности:
Диагностика неврологических заболеваний:
В центре проводятся все необходимые диагностические исследования:
Кавказский медицинский центр — это одно из ведущих учреждений, где используется современное американское оборудование и методы лечения. Центр предлагает услуги по диагностике и лечению сосудистых заболеваний, ориентированных не только на ишемический инсульт (нарушение кровообращения, приводящее к острым повреждениям головного мозга), но и на лечение других сосудистых заболеваний мозга, таких как:
• Геморрагический инсульт (кровоизлияние в мозг);
• Травмы головы и мозга;
• Аневризмы сосудов мозга (разрыв сосудов);
• Сосудистые аномалии (деформации кровеносных сосудов мозга).
Центр сосудистой хирургии имеет специализированную команду, которая эффективно лечит ишемический инсульт и другие сосудистые заболевания мозга, обеспечивая круглосуточную помощь.
В центре проводятся следующие методы лечения:
• Инновационное лечение ишемического инсульта — тромбэктомия (удаление тромба эндоваскулярным методом), что значительно снижает смертность и улучшает качество жизни;
• Тромболизис — медикаментозное растворение тромба в кровеносных сосудах;
• Хирургическое лечение аневризм — открытая операция (вырезание аневризматического дефекта);
• Эндоваскулярное лечение аневризм — использование специальных катушек для лечения аневризм сосудов;
• Иссечение артериовенозных аномалий;
• Эндоваскулярное закрытие артериовенозных аномалий.
Центр оснащен высококвалифицированным и опытным персоналом, включая врачей, сертифицированных в американских нейрохирургических ассоциациях. Руководит центром Владимир Цикаришвили. Как отметил он, опыт и результаты работы центра за 4 года подтверждают эффективность лечения сосудистых заболеваний. За последний год центр провел около 30 процедур тромболизиса и/или тромбэктомии для лечения ишемического инсульта.
Инсульт чаще всего развивается из-за сердечно-сосудистых заболеваний, атеросклероза и повреждения стволов артерий. Своевременная диагностика и лечение этих заболеваний важны для предотвращения инсульта. Центр располагает необходимыми ресурсами и инфраструктурой для экстренной мобилизации специалистов.
Таким образом, Центр сосудистой хирургии объединяет в своей работе специалистов разных направлений:
• Врачей скорой помощи,
• Рентгенологов,
• Неврологов,
• Кардиологов,
• Специалистов интенсивной терапии,
• Нейрохирургов.
Для диагностики и лечения сосудистых заболеваний в центре используются такие методы обследования, как:
• Дуплексное сканирование сосудов;
• Эхокардиография;
• Компьютерная томография;
• Магнитно-резонансная томография (МРТ);
• Ангиография головного мозга;
• Коронарная ангиография.
Центр сосудистой хирургии Кавказского медицинского центра предоставляет специализированную помощь и современное лечение, ориентируясь на принципы эффективного и своевременного реагирования при сосудистых заболеваниях мозга.