კავკასიის მედიცინის ცენტრმა (CMC) ჯანდაცვის საერთაშორისო აკრედიტაციის უმაღლესი ორგანოს ოქროს ხარისხი მოიპოვა და JCI აკრედიტებული პირველი მულტიპროფილური რეფერალური ჰოსპიტალი გახდა ქვეყანაში.
აკრედიტაციისთვის მზადების პროცესში, 18-თვიანი მუშაობის შედეგად, ჰოსპიტალმა პაციენტთა უსაფრთხოების გლობალური მიზნების შესაბამისად, ხარისხის 1,200-მდე სტანდარტი დანერგა. JCI-ის (Joint Commission International) ექსპერტების მიერ კომპლექსურად შეფასდა შემდეგი მიმართულებები: პაციენტის ჯანმრთელობაზე ზრუნვა და უსაფრთხოება-ამბულატორიული, გადაუდებელი და სტაციონარული მკურნალობის ხარისხი და ეფექტურობა, ინფექციის კონტროლისა და პრევენციის მექანიზმები, საექთნო ზრუნვა, მედიკამენტების მართვის უსაფრთხო პოლიტიკა, სტრატეგიული მართვა და ხარისხის კულტურა, სამედიცინო პერსონალის კომპეტენცია, განათლების და განვითარების მუდმივობა, პაციენტისა და მისი ოჯახის წევრების უფლებები და კონფიდენციალურობის დაცვა, პაციენტისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა, ჰოსპიტლის სადიაგნოსტიკო ტექნოლოგიების სანდოობა, სიზუსტე და უსაფრთხოება, ჰოსპიტლის ინფრასტრუქტურა, სამედიცინო მომსახურების უწყვეტი გაუმჯობესების პროცესები.
JCI აკრედიტაციის კომისიის დასკვნით, ჰოსპიტალი სრულად აკმაყოფილებს სამედიცინო მომსახურების უმაღლეს სტანდარტს და შეესაბამება პაციენტის უსაფრთხოების საერთაშორისო მიზნებს.
კავკასიის მედიცინის ცენტრი შეუერთდა JCI აკრედიტებული ჰოსპიტლების დიდ ოჯახს, სადაც მსოფლიოს წამყვანი სამედიცინო ცენტრებია გაერთიანებული. მათ შორისაა საერთაშორისოდ აღიარებული კლივლენდის კლინიკა, მეიოს კლინიკა, აჯიბადემისა და ჯონ ჰოპკინსის ჰოსპიტლები.
„ეს აკრედიტაცია ჩვენი მულტიდისციპლინური გუნდების შრომისმოყვარეობისა და თავდადების შედეგია - ჩვენი ურყევი ფოკუსი პაციენტებისთვის მაღალი ხარისხის სამედიცინო სერვისების მიწოდებაა. მსოფლიოს წამყვანი საერთაშორისო აკრედიტაციის ორგანოს მიერ გაცემული აღიარება კიდევ უფრო აძლიერებს ჩვენს პოზიციას, როგორც ჯანდაცვის ლიდერს რეგიონში, რომელიც მუდმივად მუშაობს ქვეყანაში საერთაშორისო დონის სამედიცინო სერვისების მიწოდებაზე, პაციენტზე ზრუნვის ხარისხისა და უსაფრთხოების მუდმივ გაუმჯობესებაზე. უმაღლესი დონის საერთაშორისო აკრედიტაცია საქვეყნო მნიშვნელობის მოვლენაა. ჩვენთვის სასიხარულო და საამაყოა, რომ კავკასიის მედიცინის ცენტრს ჩვენი წვლილი შეგვაქვს საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის განვითარებაში.“ - სოფო ასპანიძე, კავკასიის მედიცინის ცენტრის დირექტორი.
ამიერკავკასიის რეგიონში სამედიცინო სერვისებზე მზარდი მოთხოვნის გათვალისწინებით, გლობალურ ჯანდაცვაში ხარისხის ოქროს სტანდარტად აღიარებული JCI-ს აკრედიტაცია სამედიცინო ტურიზმის განვითარების საშუალებას იძლევა. კლინიკური საჭიროების მქონე ტურისტების მნიშვნელოვანი ნაწილი JCI-ის მიერ აკრედიტებულ ჰოსპიტლებს ანიჭებს უპირატესობას, რაც ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემის საერთაშორისო იმიჯს ქმნის. შესაბამისად, კავკასიის მედიცინის ცენტრის საერთაშორისო აღიარება აძლიერებს ქვეყნის პოზიციას სამედიცინო ტურიზმის ინდუსტრიაში.

Кавказский медицинский центр (КМЦ) получил Золотую печать одобрения от ведущей мировой организации по аккредитации здравоохранения и стал первой многопрофильной больницей направленного профиля в стране, аккредитованной JCI.
В рамках процесса аккредитации больница прошла 18-месячную интенсивную подготовку, в ходе которой внедрила почти 1200 стандартов в соответствии с Глобальными целями безопасности пациентов Объединенной международной комиссии (JCI). Эксперты JCI провели комплексную оценку по нескольким ключевым направлениям, включая: уход за пациентами и безопасность в амбулаторных, экстренных и стационарных службах; качество и эффективность лечения; механизмы профилактики и контроля инфекций; сестринский уход; политику безопасного управления лекарственными средствами; стратегическое руководство и культуру качества; компетентность медицинского персонала; непрерывное образование и развитие; защиту прав пациентов и семей и конфиденциальность; создание безопасной больничной среды; надежность, точность и безопасность диагностических технологий; больничную инфраструктуру; и непрерывное улучшение медицинских услуг.
По заключению аккредитационной комиссии JCI, больница полностью соответствует высочайшим стандартам медицинского обслуживания и согласуется с международными целями безопасности пациентов.
Получив это признание, Кавказский медицинский центр присоединяется к глобальной сети больниц, аккредитованных JCI, которая включает ведущие медицинские учреждения мира, такие как Cleveland Clinic, Mayo Clinic, Acibadem и Johns Hopkins Hospital.
«Эта аккредитация является результатом самоотверженности и упорной работы наших междисциплинарных команд. Наш неизменный фокус — предоставлять пациентам высококачественную медицинскую помощь. Признание со стороны самой уважаемой международной аккредитационной организации в мире еще больше укрепляет нашу позицию как регионального лидера здравоохранения. Мы постоянно привержены предоставлению международно признанных медицинских услуг в Грузии и улучшению качества и безопасности ухода за пациентами. Получение этой международной аккредитации высочайшего уровня является значимой вехой национального масштаба. Мы гордимся и чувствуем честь от того, что Кавказский медицинский центр вносит вклад в развитие системы здравоохранения Грузии», — сказала Софо Аспанидзе, директор Кавказского медицинского центра.
Учитывая растущий спрос на медицинские услуги в регионе Южного Кавказа, аккредитация JCI — широко признанная как мировой золотой стандарт в здравоохранении — открывает новые возможности для развития медицинского туризма. Значительное число клинических путешественников выбирают больницы, аккредитованные JCI, что повышает международный имидж системы здравоохранения страны. Соответственно, международное признание Кавказского медицинского центра укрепляет позиции страны в индустрии медицинского туризма.