სწორი ნაწლავის კიბო ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული ონკოლოგიური დაავადებაა მსოფლიოში. მსოფლიო ჯანდაცვის მონაცემების თანახმად, 2018 წელს, მსხვილი და სწორი ნაწლავის კიბოთი დაავადდა 1.8 მილიონი ადამიანი. წინამდებარე სტატიაში ვისაუბრებთ, თუ რას წარმოადგენს ეს დაავადება, რით არის იგი სახიფათო და როგორ ხდება მისი მკურნალობა საზღვარგარეთ.
სწორი ნაწლავის კიბო ონკოლოგიური დაავადებაა, რომლის დროსაც ნაწლავის მილის ბოლო ნაწილში, ე.ი სწორ ნაწლავში, ჩნდება სიმსივნე. ორგანო მდებარეობს ანუსის პირდაპირ და პასუხისმგებელია ფეკალიების დაგროვებასა და გამოყოფაზე.
როდესაც საუბარი ეხება სწორი ნაწლავის კიბოს, ხშირად ხმარობენ ტერმინს „კოლორექტალური კიბო“. აღნიშნულ ჯგუფს მიეკუთვნება კოლორექტალური ნაწლავის კიბოც, რაც მსხვილი ნაწლავის ერთ-ერთ ნაწილს წარმოადგენს, რომელიც საჭმლის გადამუშავებაზეა პასუხისმგებელი. კოლონიური ნაწლავი მდებარეობს წვრილ და სწორ ნაწლავებს შორის.
კიბო ჩნდება მაშინ, როდესაც სწორი ნაწლავის ლორწოვან გარსში ჩნდება ანომალიური უჯრედები. სიმსივნური უჯრედები იწყებენ გაყოფას და მეზობელ სტრუქტურებში შეზრდას. ამგვარად წარმოიქმნება სიმსივნე.
თანამედროვე მედიცინას არ შეუძლია დაადგინოს, თუ რატომ ჩნდება სწორი ნაწლავის კიბო. თუმცა, კიბოთი დაავადებული პაციენტების გამოკვლევები საშუალებას იძლევა გამოვყოთ ის ფაქტორები, რომლებიც ზრდიან სიმსივნური წარმონაქმნის გაჩენის ალბათობას. ამგვარ ფაქტორებს მიეკუთვნება:
დაავადებამ შესაძლოა სიმპტომები არ გამოავილნოს. თუმცა, რაც უფრო იზრდება სიმსივნე, პაციენტები მით უფრო ამჩნევენ გარკვეულ ნიშნებსა და მდგომარეობის ცვლილებებს. ასეთებია:
უფრო გვიან სტადიებზე პაციენტების მდგომარეობა უარესდება. სიმსივნური ინტოქსიკაცია იწვევს წონის კლებას, კანის ფერის ცვლილებას, მუდმივი დაღლილობის შეგრძნებასა და სისუსტეს.
გამოყოფენ სწორი ნაწლავის კიბოს ოთხ ტიპს. ადენოკარცინომა, დაავადების ნაირსახეობაა, რომელიც გვხვდება უმეტეს შემთხვევაში. ადენოკარცინომის განსხვავებული ტიპები ხასიათდება წარმონაქმნის ზრდის სხვადასხვა ტემპითა და მისი უნარით, დააზიანოს სხვა ორგანოები.
წარმონაქმნი შეიძლება იყოს ნაკლებად დიფერენცირებული და მაღალდიფერენცირებული. დიფერენცირების დაბალი ხარისხის მქონე ავთვისებიანი სიმსივნე სწრაფად იზრდება და მეტასტაზირდება. მაღალდიფერენცირებული ადენოკარცინომა კი იზრდება უფრო ნელა, და წარმონაქმნი აზიანებს სხვა ორგანოებს მხოლოდ გვიან სტადიებზე.
იმის მიხედვით, თუ სად იზრდება წარმონაქმნი, გამოყოფენ კიბოს ეკზოფიტურ სახეობას, რომლის დროს სიმსივნე იზრდება ნაწლავის ხვრელში, ენდოფიტურ სახეობას, რომლის დროს სიმსივნე იზრდება მსხვილ ნაწლავში, და შერეულს.
გამოყოფენ სწორი ნაწლავის კიბოს ხუთ სტადიას. დაავადების სტადიის დასადგენად, საჭიროა გაირკვეს, რამდენად ღრმად არის ჩაზრდილი სიმსივნური წარმონაქმნი, ჩათრეულია თუ არა სიმსივნურ წარმონაქმნთან ახლოს მდებარე ორგანოები, ლიმფური კვანძები და სიმსივნისაგან მოშორებით მდებარე ორგანოები.
რაც უფრო ადრეულ სტადიაზე ხდება დაავადების დიაგნოსტირება, მით უფრო მაღალია განკურნების ალბათობა. დაავადება შესაძლოა დიდი ხნის განმავლობაში უსიმპტომოდ მიმდინარეობდეს, ამიტომ აუცილებელია გამოკვლევების რეგულარულად ჩატარება. თუ აღმოაჩინეთ რამდენიმე სიმპტომი, რომელიც მსგავსია სწორი ნაწლავის კიბოს სიმპტომებისა, ნუ გადადებთ ექიმთან ვიზიტს.
კოლონოსკოპია - ყველაზე ინფორმაციული მეთოდია სწორი ნაწლავის კიბოს დიაგნოსტიკისათვის. აღნიშნულ პროცედურას ატარებენ ენდოსკოპის დახმარებით, ენდოსკოპი არის ინსტრუმენტი, რომელსაც აქვს კამერა. გამოკვლევის საშუალებით, შესაძლებელია სწორი ნაწლავის დათვალიერება და ქსოვილის ნიმუშის აღება, საეჭვო უბნის აღმოჩენის შემთხვევაში.
ნიმუშის აღებას შემდგომი ლაბორატორიული კვლევისათვის ეწოდება ბიოპსია. ბიოპსია ერთადერთი გამოკვლევაა, რომელის დახმარებითაც შესაძლებელია კიბოს დიაგნოზის დადასტურება ან უარყოფა.
დიაგნოზის დასმის შემდეგ ექიმი ადგენს დაავადების სტადიას. ექიმმა უნდა იცოდეს, თუ რამდენად ღრმად არის შეზრდილი სიმსივნე, დაზიანებულია თუ არა სხვა ორგანოები და ლიმფური სისტემა. ამისათვის ტარდება რიგი გამოკვლევები:
კავკასიის მედიცინის ცენტრი პაციენტებს სთავაზობს სწორი ნაწლავის კიბოსა და სხვა ონკოლოგიური დაავადებების დიაგნოსტიკას. კლინიკაში მუშაობენ კვალიფიციური ექიმები, რომლებმაც სამუშაო გამოცდილება დააგროვეს საზღვარგარეთ. უახლესი აღჭურვილობის დახმარებით სპეციალისტებს საშუალება აქვთ ჩაატარონ ხარისხიანი დიაგნოსტიკა, დასვან ზუსტი დიაგნოზი და დაადგინონ დაავადების განვითარების სტადია.
სწორი ნაწლავის კიბოს მკურნალობენ ქირურგიული ჩარევით, რადიოთერაპიითა და ქიმიოთერაპიული პრეპარატებით. მკურნალობის მეთოდი დამოკიდებულია დაავადების სტადიაზე. სწორი ნაწლავის დაზიანებულ ნაწილს კვეთენ ქირურგიული მეთოდით მაშინ, როდესაც სიმსივნეს ჯერ კიდევ არ დაუზიანებია მოშორებით მყოფი ორგანოები და არ გაუშვია მეტასტაზები.
მესამე სტადიის დროს, ოპერაციამდე ნიშნავენ რაადიოთერაპიის კურსს. ეს აუცილებელია იმისათვის, რომ სიმსივნე დაპატარავდეს. მეოთხე სტადიის მკურნალობა კონცენტრირდება სიმპტომატიკის შემსუბუქებასა და პაციენტის სიცოცხლის ხარისხის გაუმჯობესებაზე. როგორც წესი, პაციენტებს ენიშნებათ ქიმიოთერაპიის კურსი.
კავკასიის მედიცინის ცენტრი სპეციალიზირდება ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობაზე. კლინიკაში ხდება სხვადასხვა ტიპის სიმსივნური წარმონაქმნების ამოკვეთა, პაციენტებს უტარდებათ რადიოთერაპიისა და ქიმიოთერაპიის კურსები ავთვისებიანი წარმონაქმნების სამკურნალოდ.
სწორი ნაწლავის ავთვისენიანი წარმონაქმნის მოშორებას რეზექცია ეწოდება. ოპერაციის მსვლელობის დროს ნაწლავის დაზიანებულ მონაკვეთსა და ლიმფურ კვანძებს კვეთენ. თუ სიმსივნე შეზარდილია მეზობელ ორგანოებში, რეზექციას მოჰყვება მენჯის ღრუს სხვა ორგანოების ამოკვეთაც. ამგვარად, შესაძლოა პაციენტს ამოკვეთონ მსხვილი ნაწლავი ანალურ ხვრელამდე. თუ ოპერაცია ტარდება სწორი ნაწლავის სრული მოკვეთით, ხდება ხელოვნური არხის შექმნა დეფეკაციისათვის, რომელსაც სტომა ეწოდება.
კავკასიის მედიცინის ცენტრში ტარდება სხვადასხვა სიმსივნეების ამოკვეთის უნიკალური ოპერაციები, მათ შორის სწორი ნაწლავის სიმსივნისაც. ცენტრის ქირურგები იღწვიან არა მხოლოდ მკურნალობის შედეგების გაუმჯობესებისათვის, არამედ ზრუნავენ პაციენტის სიცოცხლის ხარისხის გაუმჯობესებაზეც.
ჩატარებული ოპერაციის ხარისხზე დიდწილადაა დამოკიდებული მკურნალობის შედეგი. მედიცინის ცენტრში ტარდება ორგანოთა შემანარჩუნებელი ოპერაციები და ლაპარასკოპიული ოპერაციები. მუცლის ღრუს ლაპარასკოპიული ოპერაციების ჩატარების დროს მუცლის ღრუზე კეთდება მხოლოდ რამდენიმე კვეთა. ამგვარ ოპერაციებს ეწოდება მინიმალურ-ინვაზიური.
იმ შემთხვევაში, როცა კიბოს მკურნალობა ნაკლებეფექტურია, პაციენტებს უწევენ პალიატიურ დახმარებას, რომელიც სიმპტომატიკის შემსუბუქებისა და პაციენტის სიცოცხლის ხარისხის გაუმჯობესებისკენაა მიმართული. პალიატიურ დახმარებას მიეკუთვნება არა მხოლოდ ქიმიოთერაპიული პრეპარატები, არამედ, მაგალითად, სტომის ფორმირების ქირურგიული ოპერაცია.
კავკასიის სამედიცინო ცენტრი მდებარეობს თბილისში, საქართველოს დედაქალაქში, თუმცა საავადმყოფო იღებს არა მხოლოდ ადგილობრივ პაციენტებს, არამედ საერთაშორისო პაციენტებსაც. სამედიცინო ტურიზმი კლინიკის ერთ-ერთი მიმართულებაა. საერთაშორისო რეზიდენტების მკურნალობის პროცესი აგებულია პაციენტების კომფორტულ მომსახურეობაზე. სამედიცინო პერსონალი თავის თავზე იღებს ადმინისტრაციული საკითხების მოგვარებას.
პაციენტებს, რომლებსაც დაუდგინდათ სწორი ნაწლავის კიბოს მესამე სტადია, მკურნალობენ კომპლექსურად - ოპერაციამდე ტარდება ქიმიო და რადიოთერაპიის კურსი. ქიმიოთერაპიული პრეპარატები ანადგურებს ანომალიურ უჯრედებს. იონიზირებული დასხივება, რადიოთერაპიის სახით, აგრეთვე, ხელს უწყობს სიმსივნის უჯრედების დაზიანებას. რამდენიმე მკურნალობის მეთოდის გამოყენება ამცირებს სიმსივნეს და გამორიცხავს დაავადების გამეორებას.
ქიმიოსხივური მკურნალობის ჩატარების შემდეგ, რეაბილიტაციის პერიოდი დაახლოებით ერთი წელი გრძელდება. ამ პერიოდის განმავლობაში, შესაძლოა, დაავადების სტადიამ დაიკლოს, იშვიათ შემთხვევებში სიმსივნე საერთოდ ქრება. თუ ასე არ მოხდა, პაციენტს ქირურგიული გზით კვეთენ ნაწლავის დაზიანებულ მონაკვეთს. კომპლექსური მიდგომის გამოყენება მრავალ შემთხვევაში საშუალებას იძლება ჩატარდეს ორგანოთა შემანარჩუნებელი ქირურგიული მკურნალობა.
კავკასიის მედიცინის ცენტრში წარმატებით უთავსებენ ქიმიოთერაპიულ პრეპარატებსა და სხივურ თერაპიას, წარმონაქმნის ამოკვეთის ქირურგიულ ოპერაციებს. კლინიკაში იყენებენ ქიმიოთერაპიის თანამედროვე პრეპარატებს და უზუსტეს, უახლეს აღჭურვილობას, რომელიც სხივის პირდაპირ სიმსივნისკენ მიმართვის საშუალებას იძლევა, ჯანმრთელი უჯრედების დაზიანების გარეშე.
სწორი ნაწლავის კიბო კარგად ექვემდებარება მკურნალობას დაავადების ადრეულ ეტაპებზე. ბევრი პაციენტი ამარცხებს ამ დაავადებას. მიუხედავად ამისა, მკურნალობის პროცესი რთული და ხანგრძლივია. სამწუხაროდ, სიმსივნის გაქრობა ჯერ კიდევ არ ნიშნავს იმას, რომ დაავადება არ დაბრუნდება. სწორედ ამიტომ, პაციენტები, რომლებმაც გაიარეს მკურნალობის კურსი, სასურველია რეგულარულად ეწვიონ ექიმს.
ოპერაციის შემდგომ პირველი თვეების განმავლობაში, აუცილებელია ექიმთან შედარებით ხშირი ვიზიტი და მისი საქმის კურსში ჩაყენება ნებისმიერ ცვლილებებთან დაკავშირებით. აუცილებლობის შემთხვევაში, ექიმი დანიშნავს კომპიუტერულ ტომოგრაფიას ან მაგნიტო-რეზონანსულ კვლევას. მკურნალობიდან 1 წლის გავსლის შემდგეგ, ექიმთან ვიზიტების სიხშირე შესაძლოა შემცირდეს.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ექიმები პაციენტებს უწევენ მომსახურებას მკურნალობის ყველა ეტაპზე. განკურნებულ პაციენტებს შეუძლიათ მიიღონ ექიმის კონსულტაცია ნებისმიერ დროს, მათ შორის ინტერნეტითაც. საავადმყოფოდან გაწერისას პაციენტს ეძლევა რეკომენდაცია შემდგომი მოქმედებების შესახებ.
კავკასიის მედიცინის ცენტრი Evex-ის ჰოსპიტლების ქსელის ყველაზე მსხვილი საავადმყოფოა. ქსელის შემადგენლობაში შედის საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში განლაგებული 19 კლინიკა. ჰოსპიტალი წარმატებით თანამშრომლობს კლინიკებთან მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, და აგრეთვე თანამშრომლობს საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროსთან. ამასთან დაკავშირებით, კლინიკას ხშირად სტუმრობენ საერთაშორისო დონის სპეციალისტები.
კლინიკაში ფუნქციონირებს ონკოჰემატოლოგიური განყოფილება. პაციენტებს, რომლებიც გადიან მკურნალობას, აგზავნიან სტაციონარში, სადაც მათ უწევენ სამედიცინო დახმარებას. ცენტრის უპირატესობას წარმოადგენს ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება უმოკლეს ვადებში, ხელმისაწვდომ ფასად. ყველა ოპერაცია, მათ შორის ონკოქირურგიული ოპერაციებიც, ტარდება 24 საათის განმავლობაში. ექიმები ცდილობენ პოსტოპერაციული გართულებების რიცხვის მინიმუმამდე დაყვანას და ყურადღებით ადევნებენ თვალ-ყურს პაციენტების მდგომარეობას, როგორც ოპერაციამდე, ისე მის შემდგომ.
კლინიკის პაციენტი რომ გახდეთ, ამისათვის საჭიროა განაცხადის დადება საიტზე. თქვენ დაგიკავშირდებათ თანამშრომელი, რომელიც პასუხს გაგცემთ ყველა შეკითხვზე და გაგიწევთ კონსულტაციას შემდგომი მოქმედებისათვის.

Рак прямой кишки является одним из самых распространенных онкологических заболеваний в мире. Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, в 2018 году раком толстой и прямой кишки заболели 1,8 миллиона человек. В данной статье мы расскажем о том, что представляет собой это заболевание, чем оно опасно и как его лечат за рубежом.
Рак прямой кишки: что это за заболевание?
Рак прямой кишки — это онкологическое заболевание, при котором в последней части кишечника, то есть в прямой кишке, образуется опухоль. Этот орган расположен непосредственно перед анусом и отвечает за накопление и выделение кала.
Когда речь идет о раке прямой кишки, часто используется термин "колоректальный рак". Этот термин охватывает и рак ободочной кишки, которая является частью толстого кишечника и отвечает за переработку пищи. Ободочная кишка находится между тонким и прямым кишечниками.
Рак возникает, когда в слизистой оболочке прямой кишки появляются аномальные клетки. Раковые клетки начинают делиться и прорастать в соседние структуры, таким образом образуя опухоль.
Что вызывает рак прямой кишки?
Современная медицина не может точно определить причины возникновения рака прямой кишки. Однако исследования пациентов с этим заболеванием позволяют выделить факторы, которые повышают вероятность появления опухоли. К таким факторам относятся:
Доброкачественные образования, которые появляются в конце кишечной трубки. Преобразование полипа в злокачественное образование может занять много лет. Однако полипы не всегда перерастают в рак.
Наследственность. Рак прямой кишки может передаваться по наследству, особенно если болезнь встречается в нескольких поколениях.
Возраст. Большинство пациентов с раком прямой кишки заболевают в пожилом возрасте. Чем старше человек, тем выше вероятность развития заболевания.
Заболевания желудочно-кишечного тракта. К таким заболеваниям относятся язвы, болезнь Крона, полипоз.
Неправильное питание. Употребление жирной и жареной пищи увеличивает вероятность образования опухолей в прямой кишке. Избыточное потребление красного мяса также увеличивает риск заболевания.
Курение и употребление алкоголя. Курение и злоупотребление алкоголем повышают вероятность рака.
Контакт с радиационным излучением. Применение радиотерапии для лечения других онкологических заболеваний может привести к образованию опухолей.
Какие симптомы при раке прямой кишки?
Заболевание может не проявлять симптомов на ранних стадиях. Однако, по мере роста опухоли, пациенты начинают замечать определенные признаки и изменения в своем состоянии. Среди них:
Нарушение работы кишечника, чередование запоров и диареи.
Кровь в стуле. Это довольно частый симптом, на который не всегда обращают внимание, так как его часто путают с более распространенными заболеваниями, такими как геморрой.
Бледность кожи, анемия, выявленная в общем анализе крови (низкий уровень гемоглобина). Уровень гемоглобина редко снижается без явной причины, поэтому это должно стать поводом для обследования. Назначение препаратов с железом без выяснения причины анемии является большой ошибкой. Выявление анемии без установленной причины требует консультации с врачом и проведения обследования, таких как колоноскопия или гастроскопия.
Ложное желание опорожнить кишечник.
Вздутие живота.
На более поздних стадиях состояние пациента ухудшается. Раковая интоксикация вызывает потерю веса, изменение цвета кожи, постоянную усталость и слабость.
Типы рака прямой кишки
Выделяют четыре типа рака прямой кишки. Аденокарцинома — это форма заболевания, которая встречается чаще всего. Разные типы аденокарцином характеризуются разной скоростью роста опухоли и способностью поражать другие органы.
Опухоль может быть низкодифференцированной или высокодифференцированной. Рак с низким уровнем дифференциации быстро растет и метастазирует. Высокодифференцированная аденокарцинома растет медленнее, и повреждение других органов происходит только на поздних стадиях.
В зависимости от того, где растет опухоль, выделяют экзофитную форму рака (когда опухоль растет в полость кишечника), эндофитную (когда опухоль растет в стенку толстого кишечника) и смешанную форму.
Стадии рака прямой кишки
Выделяют пять стадий рака прямой кишки. Для определения стадии заболевания необходимо узнать, насколько глубоко прорастает опухоль, затронуты ли соседние органы, лимфатические узлы и отдаленные органы.
Нулевая стадия: аномальные клетки фиксируются только в слизистой оболочке прямой кишки. Этот тип рака называется неинвазивным.
Первая стадия: опухоль прорастает в слизистую оболочку стенки кишечника, но не выходит за пределы мышечного слоя.
Вторая стадия: аномальные клетки распространяются за пределы мышечного слоя стенки кишечника. Опухоль поражает соседние органы, но еще не достигла лимфатических узлов.
Третья стадия: опухоль затрагивает все слои стенки прямой кишки, прорастает в жировую ткань и переходит на региональные лимфатические узлы.
Четвертая стадия: заболевание охватывает весь организм. Опухоль распространяется как на соседние, так и на отдаленные органы, появляются метастазы.
Диагностика рака прямой кишки
Чем раньше диагностировано заболевание, тем выше вероятность его излечения. Болезнь может долго не проявляться симптомами, поэтому важно регулярно проходить обследования. Если вы обнаружили несколько симптомов, схожих с симптомами рака прямой кишки, не откладывайте визит к врачу.
Колоноскопия — это наиболее информативный метод диагностики рака прямой кишки. Процедура проводится с использованием эндоскопа, который представляет собой инструмент с камерой. С помощью этого обследования можно осмотреть прямую кишку и взять образец ткани, если обнаружены подозрительные участки.
Биопсия — это забор ткани для лабораторного исследования. Биопсия является единственным методом, с помощью которого можно подтвердить или опровергнуть диагноз рака.
После постановки диагноза врач определяет стадию заболевания. Важно выяснить, насколько глубоко прорастает опухоль, повреждены ли другие органы и лимфатическая система. Для этого проводят ряд дополнительных исследований:
Компьютерная томография — необходима для выявления повреждений других органов, например, печени.
Магнитно-резонансная томография — позволяет детально исследовать кишечник, определить, какие слои стенки повреждены опухолью и есть ли метастазы.
Клиника Кавказского медицинского центра предлагает диагностику рака прямой кишки и других онкологических заболеваний. В центре работают квалифицированные врачи с опытом работы за рубежом. С помощью современного оборудования специалисты могут провести качественную диагностику, поставить точный диагноз и определить стадию заболевания.
Лечение рака прямой кишки
Лечение рака прямой кишки включает хирургическое вмешательство, радиотерапию и химиотерапию. Метод лечения зависит от стадии заболевания. Хирургическое вмешательство проводится, когда опухоль еще не затронула отдаленные органы и не распространила метастазы.
На третьей стадии перед операцией проводится курс радиотерапии, чтобы уменьшить размер опухоли. Лечение четвертой стадии направлено на облегчение симптомов и улучшение качества жизни пациента. Обычно пациентам назначают курс химиотерапии.
Кавказский медицинский центр специализируется на лечении онкологических заболеваний. В клинике проводятся операции по удалению различных типов опухолей, а также курсы радиотерапии и химиотерапии для лечения злокачественных образований.
Хирургическое лечение
Удаление злокачественного образования прямой кишки называется резекцией. Во время операции удаляются пораженные участки кишечника и лимфатические узлы. Если опухоль проросла в соседние органы, после резекции проводится удаление других органов малого таза, например, ободочной кишки или ануса. Если операция предполагает полное удаление прямой кишки, создается искусственный канал для дефекации, называемый стомой.
В Кавказском медицинском центре проводятся уникальные операции по удалению различных опухолей, включая рак прямой кишки. Врачи центра заботятся не только о результатах лечения, но и о улучшении качества жизни пациентов.