მსოფლიოში ძუძუს კიბო ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული დაავადებაა, შესაბამისად მაღალია დაავადების სიკვდილიანობის მაჩვენებელიც, რომლის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი დაგვიანებული დიაგნოსტიკაა. სწორედ ამიტომ, კავკასიის მედიცინის ცენტრი, გახსნის დღიდან, აქტიურადაა ჩართული ძუძუს კიბოს უფასო სკრინინგის სახელმწიფო პროგრამაში და პაციენტებს დაავადების პრევენციის ოპტიმალურ გზას სთავაზობს.
ჰოსპიტალში სარძევე ჯირკვლის სკრინინგი მიმდინარეობს 40-დან 70 წლამდე ასაკის ქალბატონებში. უფასო სკრინინგ პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება:
სკრინინგის პროგრამა მოიაზრებს ჯანმრთელი, ჩივილების არმქონე პოპულაციის კვლევას. მისი მიზანი, დაავადების ადრეულ სტადიაზე აღმოჩენა და ეფექტური მკურნალობის დაგეგმვაა, რაც შემდგომში პრაქტიკულად 100%-იანი განკურნების საწინდარია. დადგენილია, რომ სკრინინგ პროგრამაში მოსახლეობის 70%-ის ჩართულობა ძუძუს კიბოთი გამოწვეულ ლეტალობას 30 %-ით ამცირებს.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის სკრინინგ ცენტრის ხელმძღვანელი მედიცინის აკადემიური დოქტორი, რადიოლოგი, ეკატერინე შველიძეა.

Рак молочной железы является одним из самых распространенных заболеваний в мире, и, как следствие, уровень смертности от этого заболевания также высок, одной из главных причин является поздняя диагностика. Именно поэтому с момента своего открытия Кавказский медицинский центр активно участвует в государственной программе бесплатного скрининга рака молочной железы, предлагая пациентам оптимальный способ профилактики заболевания.
В больнице скрининг молочной железы проводится для женщин в возрасте от 40 до 70 лет. В рамках программы бесплатного скрининга выполняются:
Маммография с использованием ультрасовременного оборудования;
Консультация маммолога;
Ультразвуковое исследование, если необходимо;
Биопсия молочной железы.
Программа скрининга направлена на обследование здоровой популяции без жалоб. Ее цель — выявить заболевание на ранних стадиях и спланировать эффективное лечение, что в дальнейшем практически гарантирует 100%-е излечение. Установлено, что участие 70% населения в программе скрининга снижает смертность от рака молочной железы на 30%.
Руководитель скринингового центра Кавказского медицинского центра — академический доктор медицины, радиолог Екатерина Швелидзе.