ფილტვის კიბო მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული ონკოლოგიური დაავადებაა. 2018 წელს ამ დაავადებით 9,6 მილიონი ადამიანი გარდაიცვალა. ყოველ წელიწადს კი მილიონობით ადამიანს უსვამენ ფილტვის კიბოს დიაგნოზს. მიუხედავად ამისა, სიკვდილიანობის მაღალი მაჩვენებელი არ ნიშნავს, რომ აღნიშნული დაავადება არ ექვემდებარება მკურნალობას. ფილტვის კიბოს მკურნალობა წარმატებით ხორციელდება ბევრ ქვეყანაში.
ფილტვის კიბო არის ავთვისებიანი წარმონაქმნი, რომლის დროსაც ფილტვისა და ბრონქების ქსოვილებში შეინიშნება პათოლოგიური, ანომალიური უჯრედების ზრდა, რომლებიც იწყებენ გაყოფას და აყალიბებენ სიმსივნეს.
ფილტვის კიბოს გამომწვევი ზუსტი მიზეზები უცნობია. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია ასახელებს ძირითად რისკ-ფაქტორებს, რომლებიც ხელს უწყობენ დაავადების განვითარებას.
ამგვარ ფაქტორებს მიეკუთვნება თამბაქოს მოხმარება. შემთხვევათა 90%-ში სწორედ მოწევა ხდება დაავადების გამომწვევი მიზეზი. ამასთან, ფილტვის კიბოთი ავადდებიან არა მხოლოდ მწეველები, არამედ ის ადამიანებიც, რომლებიც იმყოფებიან მწეველებთან ერთად ერთ შენობაში, ე.წ. პასიური მწეველები.
სიმსივნის განვითარება შეიძლება გამოიწვიოს რადონის და აზბესტის გამონაბოლქვის ინჰალაციამ. ასევე დაავადების გამომწვევი შეიძლება გახდეს რადიოაქტიური გამოსხივება და ფიზიკურ და ქიმიურ კანცეროგენებთან კონტაქტი.
კიბო შეიძლება გამოვლინდეს ფილტვებში ცვლილებისა და ვირუსული ინფექციების სახით. რისკ-ჯგუფში შედიან 50 წელს ზემოთ ასაკის მამაკაცები და ასევე ის ადამიანები, რომელთა ნათესავებიც დაავადებულნი იყვნენ ფილტვის კიბოთი (მემკვიდრეობითი მიდრეკილება).
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის სპეციალისტები კიბოს განვითარების ძირითად ფაქტორად დაბერებას ასახელებენ. ორგანიზმის უჯრედების განახლების ტემპი ასაკის მატებასთან ერთად კლებულობს, სიმსივნის განვითარების რისკ-ფაქტორები კი იზრდება. სწორედ ამიტომ არის 20 წლამდე ასაკის ახალგაზრდა ადამიანებში დაავადების აღმოჩენის შემთხვევები უფრო იშვიათი მოვლენა. ფილტვის კიბოთი დაავადებულთა ნახევარს ორმოცდახუთიდან სამოც წლამდე ასაკის ადამიანები შეადგენენ. ამასთან, მამაკაცებში ეს დაავადება 5-ჯერ უფრო ხშირად გვხდება, ვიდრე ქალებში.
დაავადების მკურნალობის ეფექტურობა დამოკიდებულია იმაზე, თუ რომელ სტადიაზე ხდება კიბოს გამოვლენა. ადრეულ სტადიებზე აღმოჩენილ კიბოს მკურნალობას მოსდევს პოზიტიური შედეგები, - ზოგიერთი პაციენტი სრულიად იკურნება კიდეც. ფილტვის კიბოს გვიანი გამოვლენა კი ხშირად მთავრდება დაავადებულის სიკვდილით.
განკურნებას განაპირობებს მკურნალობის არჩეული მეთოდები. თუ საერთოდ არ ტარდება მკურნალობა, ფატალური შედეგი დგება ორი წლის განმავლობაში. ქირურგიული ჩარევა 30%-ით ზრდის პაციენტის გადარჩენის შესაძლებლობას, ხოლო მკურნალობის რამდენიმე მეთოდის ერთდროული გამოყენება კიდევ უფრო ზრდის პაციენტის განკურნების შანსს.
დაავადების დაწყებითი სტადია ხშირად უსიმპტომოდ მიმდინარეობს. სიმსივნის ზრდასთან ერთად, პაციენტს შესაძლოა განუვითარდეს სიმპტომები, რომლებიც მიანიშნებენ დაავადების არსებობაზე.
ფილტვის კიბო ადრეულ სტადიაზე შეიძლება გამოხატული იყოს სისუსტით, შრომისუნარიანობისა და მადის დაქვეითებით, მომეტებული დაღლილობით, ქოშინითა და ხველით, რაც საბოლოოდ იღებს მუდმივ ხასიათს. აღნიშნული სიმპტომები არ არის სპეციფიკური, სწორედ ამიტომ, ხშირად, პაციენტები მათ ყურადღებას არ აქცევენ და ექიმს მიმართავენ მხოლოდ მაშინ, როდესაც ეწყებათ ტკივილი და განიცდიან სერიოზულ დისკომფორტს.
გვიან სტადიაზე ავადმყოფები შეიძლება განიცდიდნენ ტკივილს გულ-მკერდის არეში, იმ მხარეს, საითაც არის სიმსივნე. ხველას თან ახლავს სისხლიანი ნახველი. ავადმყოფი საგრძნობლად იკლებს წონაში, ეხლიჩება ხმა და ხელ-ფეხზე უშუპდება თითები.
ფილტვის კიბოს სიმპტომებში აგრეთვე შედის ყლაპვითი ფუნქციის დარღვევა და ლავიწზედა ლიმფური კვანძების გადიდება.
დროთა განმავლობაში, სიმსივნის პათოლოგიური უჯრედები იწყებენ მიმდებარე ქსოვილებსა და ორგანოებში შეღწევას. ამ პროცესს მეტასტაზირება ეწოდება. განასხვავებენ დაავადების ოთხ სტადიას, სიმსივნის ზომის, მეტასტაზური გავრცელებისა და დაავადების მიმდინარეობის ტემპის მიხედვით. სტადიის ხანგრძლივობა ინდივიდუალურია ყოველი პაციენტისათვის.
ფილტვის კიბო ჩვეულებრივ იყოფა მცირე-უჯრედულ და დიდ-უჯრედულ სახეობებად.
სიმსივნის ადგილმდებარეობის მიხედვით, განასხვავებენ ცენტრალურ და პერიფერიულ კიბოს.
ფილტვის კიბოს სკრინინგი და მისი ადრეული დიაგნოსტიკა იძლევა დადებითი შედეგების მიღწევისა და პაციენტის სიცოცხლის გახანგრძლივების საშუალებას, ნებისმიერ ტიპის კიბოს არსებობის შემთხვევაში.
ხარისხიანი დიაგნოსტიკა გვეხმარება ფილტვის კიბოს გამოვლენასა და მკურნალობის დაწყებაში, ამიტომ უაღრესად მნიშვნელოვანია სწორი კლინიკის შერჩევა, სადაც დაგვხვდება ახალი, მაღალი ხარისხის ტექნოლოგიები.
ფილტვის კიბოს დიაგნოსტიკა იწყება რენტგენოლოგიური გამოკვლევით, რომელშიც შედის ფლუოროგრაფია, კომპიუტერული ტომოგრაფია და რენტგენოგრაფია. აღნიშნული მეთოდები შემთხვევათა 80%-ში იძლევა სიმსივნის გამოვლენის საშუალებას.
ბრონქების შინაგან ზედაპირს იკვლევენ ბრონქოსკოპიით. ბრონქოსკოპის საშუალებით იკვლევენ ბრონქებისა და ტრაქეის ლორწოვან გარსს. იმ შემთხვევაში, თუ ექიმები აღმოაჩენენ ლორწოვანი გარსის შეცვლილ მონაკვეთს, აკეთებენ ბიოფსიას, რაც გულისხმობს უჯრედული მასალის აღებას მისი მიკროსკოპის ქვეშ გამოკვლევის მიზნით. ბიოფსია წარმოადგენს დიაგნოზის დადასტურებისა და შემდგომში სწორი მკურნალობის დანიშვნისათვის საჭირო აუცილებლობას.
იმ შემთხვევაში, თუკი არსებობს ეჭვი ფილტვის კიბოზე, ატარებენ ენდობრონქიალურ ულტრაბგერით გამოკვლევასაც. ენდობრონქიალური ულტრაბგერითი გამოკვლევა იმ ¬¬¬¬-პათოლოგიური წარმონაქმნების აღმოჩენის საშუალებას იძლევა, რომელთა ზომაც რამდენიმე მილიმეტრს შეადგენს. აღნიშნული მეთოდი უსაფრთხო და უტყუარია.
ბრონქოსპულარული ელექტრომაგნიტური დიაგნოსტიკა კიბოს განვითარების ადრეულ სტადიაზე დიაგნოსტირებისა და აუცილებელი მკურნალობის შერჩევის საშუალებას იძლევა.
სისხლის ანალიზი ონკომარკერებზე ერთ-ერთ ყველაზე პოპულარულ გამოკვლევას წარმოადგენს კიბოს დასადგენად, თუმცა, ონკომარკერების მაჩვენებელი შესაძლებელია იყოს ნორმაში და ამასთან ერთად, ექიმებმა აღმოაჩინონ პათოლოგიური უჯრედები პაციენტის ნახველში. სწორედ ამიტომ, სისხლის ანალიზი ონკომარკერებზე, წარმოადგენს დამხმარე მეთოდს ფილტვის კიბოს დიაგნოსტირებისას.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ჰოსპიტალი, რომელიც აღჭურვილია უახლესი აპარატურით, გთავაზობთ ონკოლოგიურ დაავადებათა დიაგნოსტიკას. ის ტექნოლოგიები, რომელსაც ჰოსპიტალი ფლობს, იძლევა კიბოს აღმოჩენისა და დიაგნოსტირების საშუალებას კიბოს განვითარების ადრეულ სტადიაზე.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ჰოსპიტალი სთავაზობს სამედიცინო მომსახურებას არა მხოლოდ საქართველოს მაცხოვრებლებს, არამედ უცხოელ პაციენტებსაც. ჰოსპიტალი წარმოადგენს სამედიცინო ტურიზმის ცენტრს რეგიონში. პაციენტები კავკასიის მედიცინის ცენტრს ანიჭებენ უპირატესობას გაწეული სამედიცინო მომსახურების ხარისხის, ექიმების მაღალი კვალიფიკაციისა და ხელმისაწვდომი ფასების გამო.
ცენტრის ექიმებსა და მედდებს აქვთ საზღვარგარეთ მუშაობის მნიშვნელოვანი გამოცდილება. ცენტრი თანამშრომლობს მსოფლიოში ცნობილ ჰოსპიტლებთან და წამყვან სპეციალისტებთან. კლინიკაში ჩამოდიან საერთაშორისო დონის სპეციალისტები. ჰოსპიტალში ტარდება კიბოს დიაგნოსტიკა და პროგრამები ხორციელდება საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ჰოსპიტალში პაციენტებს სთავაზობენ ფილტვის კიბოს მკურნალობის მრავალ მეთოდს. მკურნალობის ძირითადი მეთოდებია: ქირურგიული ჩარევა, ქიმიოთერაპია და რადიოთერაპია. აღნიშნულმა მკურნალობის მეთოდებმა შეიძლება შეავსონ ერთმანეთი.
ფილტვის კიბოს ქირურგიული მკურნალობა
ქირურგიულ მკურნალობას კარგად ექვემდებარება დიდ-უჯრედული კიბოს ტიპი. სიმსივნის ამოკვეთა ხდება სრულად ან ნაწილობრივ. ეს დამოკიდებულია სიმსივნურ წარმონაქმნზე და იმაზე, თუ სად მდებარეობს იგი. ოპერაცია ტარდება დაავადების ადრეულ სტადიაზე. ფილტვის კიბოს პირველ სტადიაზე სიკვდილიანობის მაჩვენებლის ხუთ წლამდე შემცირება 80-90 % შეადგენს, ხოლო მეორეზე - 35-60%.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის ჰოსპიტლის ექიმები იყენებენ თანამედროვე მინიმალურ-ინვაზიურ მეთოდებს. ოპერაციების დროს იყენებენ მცირე ზომის კამერებს. ამგვარი ოპერაციები ნაკლებად მტკივნეულია და ხელს უწყობს პაციენტების მალე გამოჯანმრთელებას.
რადიოთერაპიას ანუ სხივურ თერაპიას იყენებენ იმ შემთხვევებში, როდესაც დაუშვებელია პაციენტის ოპერირება. ეს ხდება მაშინ, თუ სიმსივნე ძალიან დიდია, ან პაციენტს დაუდგინდა თანმხლები დაავადებები, ანდა თავად პაციენტი აცხადებს უარს ოპერაციაზე.
რადიოთერაპიის ჩატარების დროს სიმსივნეზე გავლენას ახდენს რადიაცია. სიმსივნური უჯრედები სხივების მიმართ მეტ მგრძნობელობას ავლენენ, ვიდრე ჯანმრთელი ქსოვილები. ამიტომ ისინი უფრო სწრაფად ნადგურდებიან. დასხივებას ექვემდებარება არა მხოლოდ წარმონაქმნი, არამედ მეტასტაზური უბნებიც. სხივურ თერაპიას იყენებენ როგორც დიდ უჯრედული, ისე მცირე უჯრედული კიბოს შემთხვევაში.
სხივური თერაპია იყოფა დისტანციურ რადიოთერაპიად და მაღალდოზირებულ ბრაქითერაპიად. დისტანციური რადიოთერაპია გულისხმობს სიმსივნური უჯრედების დასხივებას გარეგანი წყაროს მეშვეობით, რომელიც არის ადამიანის სხეულის გარეთ. მაღალდოზირებული ბრაქითერაპიის შემთხვევაში კი დასხივების წყარო გადაინერგება პაციენტის სხეულში. იგი შეიძლება მოთავსდეს, როგორც სიმსივნის გვერდზე, ასევე ავთვისებიანი წარმონაქმნის შიგნით.
ონკოლოგიის ცენტრში იყენებენ ფილტვის კიბოს მკურნალობის ისეთ თანამედროვე მეთოდებს, როგორიც არის IMRT Rapid Arc. ამ მეთოდის დროს დასხივებას ექვემდებარება მხოლოდ სიმსივნური უჯრედები, ჯანმრთელი ქსოვილები კი რჩება ხელუხლებელი.
ქიმიოთერაპია წარმოადგენს მკურნალობის ერთ-ერთ ძირითად მეთოდს, რომელიც გულისხმობს ისეთი პრეპარატების მიღებას, რომლებიც ანადგურებს სიმსივნურ უჯრედებს, ხელს უშლის მათ ზრდას და ზღუდავს ჟანგბადის მიწოდებას.
აღნიშნული მეთოდი გამოიყენება როგორც ოპერაციამდე, ისე მის შემდეგ. ქიმიოთერაპია შეიძლება დაინიშნოს იმ შემთხვევაშიც, როდესაც პაციენტს უკვე გავლილი აქვს რადიოთერაპიის კურსი. ფილტვის კიბოს გვიან სტადიებზე ქიმიოთერაპია წარმოადგენს მკურნალობის თითქმის ერთადერთ მეთოდს.
კავკასიის მედიცინის ცენტრის პაციენტებისათვის ხელმისაწვდომია უახლესი მედიკამენტური პრეპარატები, რომლებიც გამოიყენება ფილტვის კიბოს ქიმიოთერაპიის მეთოდით მკურნალობის დროს. გამოცდილი ექიმები შეგირჩევენ საჭირო პრეპარატსა და აუცილებელ დოზას.
თუ თქვენ განზრახული გაქვთ, იმკურნალოთ ფილტვის კიბო, ნუ შემოიფარგლებით მხოლოდ თქვენს ქალაქში მდებარე ჰოსპიტლებით. მიმართეთ საზღვარგარეთის კლინიკებს, რომლებიც ყველასათვის ხელმისაწვდომი ვარიანტია.
თუ გსურთ, რომ იმკურნალოთ კავკასიის მედიცინის ცენტრში და გახდეთ მისი პაციენტი, საჭიროა შეავსოთ განაცხადის ფორმა, ატვირთოთ დოკუმენტაცია და მიუთითოთ, თუ რომელი სამედიცინო მომსახურება გესაჭიროებათ. ამის შემდეგ უნდა აირჩიოთ თქვენთვის ხელსაყრელი დრო ექიმთან ვიზიტისათვის, გადაიხადოთ მომსახურების საფასური და დაიწყოთ მკურნალობა.
ჰოსპიტალი უზრუნველყოფს სამედიცინო კონსიერჟის უფასო მომსახურებას, რომელიც თავის თავზე იღებს ადმინისტრაციულ საკითხებს: ბილეთების დაჯავშნას, სასტუმროსა და თარჯიმნის მოძებნას, პაციენტის დახვედრას აეროპორტში და მის მიყვანას კლინიკაში.
იგი ასევე გაგყვებათ ექიმთან მიღებაზე. მკურნალობის დასრულების შემდეგ კი მოგიგვარებთ საქართველოს მასშტაბით ტურისტულ მოგზაურობასთან დაკავშირებულ საკითხებს. მედიცინის ცენტრის ექიმები თქვენ გვერდში იდგებიან მკურნალობის ყველა ეტაპზე.

Рак легких представляет собой одно из самых распространенных онкологических заболеваний в мире. В 2018 году от рака легких умерли 9,6 млн человек. Каждый год у миллионов людей диагностируют рак легких. Но высокая смертность не означает, что заболевание не лечится. Лечение рака легких успешно проводят во многих странах.
Рак легких представляет собой злокачественное новообразование, при котором в тканях легких и бронхов наблюдается рост патологических аномальных клеток. Клетки начинают делиться и образуют опухоль.
Точная причина возникновения заболевания неизвестна. Всемирная организация здравоохранения называет основные факторы риска, которые приводят к развитию заболевания.
К таким факторам относят курение табака. Курение становится причиной возникновения заболевания в 90% случаях. Раком легких болеют не только курильщики, но люди, проживающие с ними в одном помещении т.е пассивные курящие
Вдыхание паров радона и асбеста может спровоцировать развитие опухоли. Радиоактивное облучение и контакт с физическими и химическими канцерогенами могут привести к развитию заболевания.
Рак может появиться в результате изменений в легких и вирусных инфекций. К группе риска относят мужчин старше 50 лет, а также людей, родственники которых болели раком наследственная предрасположенность
Специалисты ВОЗ называют старение основным фактором развития рака. С возрастом обновление клеток организма происходит медленнее, а факторы риска развития опухоли только накапливаются. Именно поэтому у молодых людей до 20 лет болезнь обнаруживают редко. На людей 45 — 60 лет приходится половина случаев заболевания раком легких. Мужчины в пять раз чаще страдают раком легких, по сравнению с женщинами.
Эффективность лечения заболевания зависит от того, на какой стадии был выявлен рак. Лечение опухоли на ранних стадиях дает хорошие результаты — некоторые пациенты навсегда избавляются от болезни. Позднее выявление рака легких, зачастую, ведет к смерти больного.
Выбранные методы лечения напрямую влияют на излечение. Летальный исход наступает в течение 2 лет, если болезнь не лечить совсем. Хирургическое лечение повышает выживаемость пациента на 30%, применение нескольких способов лечения еще больше увеличивает шансы на излечение.
На начальной стадии заболевание часто протекает бессимптомно. По мере роста опухоли у пациента могут развиться симптомы, свидетельствующие о наличии заболевания.
На первой стадии о наличии рака легких могут свидетельствовать повышенная утомляемость, слабость, снижение работоспособности, потеря аппетита, одышка и кашель, который со временем превращается в постоянный. Данные симптомы не являются специфичными, поэтому часто пациенты не обращают на них внимания и обращаются к врачу только тогда, когда начинают испытывать боль или сильное чувство дискомфорта.
На поздних стадиях больной может испытывать боль в области грудной клетки, с той стороны, где находится опухоль. Кашель сопровождается отделением мокроты вместе с кровью. Вес резко снижается. Голос пациента становится хриплым, пальцы на ногах и руках опухают.
К признакам рака легкого также относят нарушение глотания и увеличение лимфатических узлов над ключицами.
Рак легких принято делить на немелкоклеточный и мелкоклеточный.
В зависимости от того, где находится опухоль, различают центральный и периферический рак.
Ранняя диагностика позволяет добиться положительных результатов и увеличить продолжительность жизни пациента при любом типе рака.
Качественная диагностика помогает выявить рак легких и начать лечение, по этому крайне важно выбрать правильную клинику с новыми и высококачественными технологиями.
Диагностика рака легких начинается с рентгенологического обследования, к которому относятся флюорография, компьютерная томография и рентгенография. Данные методы позволяют выявить опухоль в 80% случаях.
Исследовать внутреннюю поверхность бронхов помогает бронхоскопия. Слизистые оболочки трахеи и бронхов исследуют при помощи бронхоскопа. Если врачи находят измененный участок слизистой, делают биопсию, в ходе которой производится забор клеток для изучения под микроскопом. Биопсия является обязательным методом подтверждения диагноза и в дальнейшем для определения правильной тактики лечения.
При подозрении на рак легкого также проводят эндобронхиальное ультразвуковое исследование. Эндобронхиальное УЗИ позволяет обнаружить патологические образования, размер которых составляет несколько миллиметров. Метод является точным и безопасным.
Бронхо-легочная электромагнитная диагностика позволяет обнаружить опухоль на ранней стадии развития и подобрать необходимое лечение.
Забор крови на онкомаркеры — одно из самых популярных исследований при подозрении на рак. Однако значения онкомаркеров могут оставаться в норме, при этом при исследовании мокроты врачи могут обнаружить атипичные клетки. Именно поэтому анализ крови на онкомаркеры является вспомогательным методом диагностики рака легких.
Госпиталь СМС, оборудованный новейшей аппаратурой, предлагает пациентам диагностику онкологических заболеваний. Технологии, которыми владеет госпиталь СМС даёт возможность увидеть и распознать рак до малеющих клеток.
Госпиталь СМС предлагает медицинские услуги не только жителям Грузии, но и иностранным пациентам. Он является центром медицинского туризма в регионе. Пациенты отдают предпочтение СМС из-за качества оказываемой медицинской помощи, высокой квалификации врачей и доступных цен.
Врачи и медсестры центра обладают внушительным опытом работы за рубежом. Центр сотрудничает со всемирно известными госпиталями и ведущими специалистами, в клинику приезжают специалисты международного класса. В госпитале проводят диагностику рака и ведут программы совместно с Министерством здравоохранения Грузии.
В Госпитале СМС предлагают множества методов лечения рака легких. Основными методами лечения рака легких являются хирургическое вмешательство, химиотерапия и радиотерапия. Данные методы лечения могут дополнять друг друга.
Хирургическому лечению хорошо поддаётся немелкоклеточный тип рака. Пациенту полностью удаляют раковую опухоль, иногда удаляют отдельную часть опухоли. Это зависит от новообразования и от того, где оно расположено. Операции проводят на ранних стадиях заболевания. Пятилетняя выживаемость при первой стадии рака легких составляет 80% — 90%, при второй — 35% — 60%.
Врачи Госпиталя СМС применяют современные малоинвазивные методы — в ходе операций используют небольшие видеокамеры. Такие операции не так болезненны, пациенты восстанавливаются быстрее.
Радиотерапию или лучевую терапию применяют в тех случаях, когда пациент является неоперабельным. Операция невозможна, если опухоль уже слишком большая, или у пациента обнаруживаются сопутствующие заболевания. Некоторые пациенты отказываются от проведения операции.
При проведении радиотерапии опухоль подвергают воздействию излучения. Клетки опухоли более чувствительны к облучению, чем здоровые ткани, поэтому они быстрее погибают. Облучению подвергается не только само новообразование, но и зоны метастазирования. Лучевую терапию применяют при мелкоклеточном и немелкоклеточном типах рака.
Лучевая терапия подразделяется на дистанционную радиотерапию и высокодозную брахитерапию. Дистанционная радиотерапия подразумевает облучение раковых клеток внешним источником, который находится не в теле человека. При высокодозной брахитерапии в тело пациента вживляют источник облучения. Он может располагаться как рядом с опухолью, так и непосредственно внутри злокачественного новообразования.
В центре онкологии используют современные методы лечения рака легких, такие как IMRT Rapid Arc, когда облучению подвергаются только клетки опухоли, здоровые ткани при этом остаются нетронутыми.
Химиотерапия является одним из основных методов лечения и подразумевает прием препаратов, которые разрушают раковые клетки, подавляют их рост или ограничивают доступ кислорода.
Данный метод может применяться как до, так и после операции. Химиотерапию могут назначить и в том случае, когда пациент уже прошел курс радиотерапии. На поздних стадиях рака легких химиотерапия является чуть ли не единственным методом лечения.
Пациентам Кавказского медицинского центра доступны новейшие лекарственные препараты для лечения рака легких методом химиотерапии. Опытные врачи подберут нужный препарат и необходимую дозу.
Если вы намерены вылечить рак легких, не стоит ограничиваться больницами, расположенными только в вашем городе. Обращение в зарубежную клинику — доступный вариант для каждого.
Для того, чтобы стать пациентом Госпиталя СМС, нужно заполнить бланк заявки, загрузить документы и указать, какие медицинские услуги вам нужны. Затем нужно выбрать удобное время для записи к врачу, оплатить стоимость услуг и начать лечение.
Больница предоставляет бесплатные услуги медицинского консьержа, который возьмет на себя административные вопросы — бронирование билетов, поиск гостиницы и переводчика. Консьерж встречает пациента в аэропорту , отвозит до клиники , будет сопровождает в клинике вас во время приема и поможет организовать поездку по Грузии после прохождения лечения. Врачи медицинского центра окажут вам поддержку на всех этапах лечения. Клиника также предоставит трансфер из гостиницы в аэропорт.