დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სამკურნალო ფაკულტეტი. დიპლომისშემდგომი განათლება მიიღო სანკტ-პეტერბურგში, მეჩნიკოვის სახელობის საუნივერსიტეტო კლინიკაში. ასევე სტაჟირება აქვს გავლილი ანკარაში და ჰაჯეტეპეს საუნივერსიტეტო კლინიკაში.
ეკა ზალიკიანს აქვს სამედიცინო სფეროში მუშაობის 6 წლიანი გამოცდილება. ამ ეტაპზე, ის გახლავთ გასტროენტეროლოგი კავკასიის მედიცინის ცენტრში.
ეკა მუდმივად მონაწილეობს ადგილობრივ და საერთაშორისო სიმპოზიუმებსა და კონგრესებში. ის ასევე გახლავთ, რამდენიმე კლინიკური კვლევის მთავარი მკვლევარი. 2016 წლიდან ის არის საქართველოსა და ევროპის გასტროენტეროლოგთა და ჰეპატოლოგთა ასოციაციის წევრი.

Эка Заликиани окончила лечебный факультет Тбилисского государственного медицинского университета. Последипломное образование получила в университетской клинике имени Мечникова в Санкт-Петербурге, а также прошла стажировку в Анкаре, в университетской клинике Хаджеттепе.
Эка Заликиани обладает 6-летним опытом работы в медицинской сфере. В настоящее время она работает гастроэнтерологом в Кавказском медицинском центре.
Эка активно участвует в местных и международных симпозиумах и конгрессах, а также является главным исследователем в нескольких клинических исследованиях. С 2016 года она является членом Ассоциации гастроэнтерологов и гепатологов Грузии и Европы.