მედიცინის აკადემიური დოქტორი, ასოცირებული პროფესორი არჩილ შარაშენიძე ლიცენზირებული მეან-გინეკოლოგი, ონკოგინეკოლოგი და კოლპოსკოპისტია. კავკასიის მედიცინის ცენტრს იგი 2021 წლიდან შემოუერთდა და წარმატებით ხელმძღვანელობს ონკოგინეკოლოგიის განყოფილებას.
სფეროში მოღვაწეობის პარალელურად მას გავლილი არაერთი საერთაშორისო სასწავლო კურსი, მაგალითად, 2016 წელს მან მოიპოვა სერტიფიკატი ევროპის ონკოლოგთა სკოლის (ESO) გინეკოლოგიური და უროგენიტალური სიმსივნეების კურსის გავლისთვის.
2018 წლიდან ის ყოველწლიურად იღებს მონაწილეობას ევროპის გინეკოლოგიური ონკოლოგიის საზოგადოების (ESGO) კონგრესზე. რაც შეეხება სამეცნიერო-აკადემიურ მოღვაწეობას, ის 20-მდე პუბლიკაციის თანაავტორია. ამასთან, ჩართულია მომავალი ექიმების საგანმანათლებლო პროცესშიც, იგი დავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტის ქირურგიული მიმართულების ხელმძღვანელი და ასოცირებული პროფესორია. აგრეთვე ის ბაზისური ლაპარასკოპიული უნარების კურსის ხელმძღვანელი და ESGO - ს ვებინარების (რუსულ ენაზე) პროექტის თანაავტორი და მუდმივი მოდერატორია.
აქტიური სამედიცინო და სამეცნიერო საქმიანობიდან გამომდინარე, იგი:
2019 - 2021 და 2024 - 2026 წლებში კი - ENYGO -ს ეროვნული წარმომადგენელი.
ონკოგინეკოლოგი, ასოცირებული პროფესორი არჩილ შარაშენიძე წელიწადში, საშუალოდ, 300 ოპერაციულ მკურნალობას ახორციელებს და 600 ამბულატორიულ პაციენტს ემსახურება და მათ, მაღალკვალიფიციურ გუნდთან ერთად, ჰოსპიტლის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის გამოყენებით, სრულყოფილ ამბულატორიულ და ქირურგიულ მკურნალობას სთავაზობს.

Академический доктор медицины, ассоциированный профессор Арчил Шарашенидзе — лицензированный акушер-гинеколог, онкогинеколог и кольпоскопист. С 2021 года он является частью команды Кавказского медицинского центра и успешно возглавляет отделение онкогинекологии.
Параллельно с профессиональной деятельностью он прошёл множество международных учебных курсов. В частности, в 2016 году он получил сертификат Европейской школы онкологии (ESO) за прохождение курса по гинекологическим и урогенитальным опухолям.
С 2018 года он ежегодно участвует в конгрессах Европейского общества гинекологической онкологии (ESGO). В рамках своей научно-академической деятельности он является соавтором около 20 публикаций. Он также активно участвует в образовательном процессе подготовки будущих врачей: Арчил Шарашенидзе — руководитель хирургического направления и ассоциированный профессор Медицинского университета им. Давида Твилдиани. Кроме того, он является руководителем курса по базовым лапароскопическим навыкам и соавтором проекта и постоянным модератором вебинаров ESGO (на русском языке).
Благодаря своей активной медицинской и научной деятельности, он:
В 2015–2017 годах был локальным координатором Европейского общества гинекологии среди студентов
С 2017 года — член Европейского общества гинекологической онкологии (ESGO)
С 2019 года — член Европейской сети молодых онкогинекологов (ENYGO)
В 2019–2021 и 2024–2026 годах — национальный представитель ENYGO
Онкогинеколог, ассоциированный профессор Арчил Шарашенидзе ежегодно выполняет в среднем 300 хирургических вмешательств и обслуживает около 600 амбулаторных пациентов, предлагая им, совместно с высококвалифицированной командой и с использованием технической базы госпиталя, полный спектр амбулаторного и хирургического лечения.