“COVID-19-ის პანდემიამ ნამდვილად უპრეცედენტო გარემო შექმნა მთელ მსოფლიოში, რომლის გავლენასაც ყოველი ჩვენგანი განიცდის. სწორედ ამგვარ მომენტებში გვახსენდება, რომ ყველანი ერთმანეთთან ვართ დაკავშირებულნი. მთელი მსოფლიოს ჯანდაცვის სფეროში მომუშავე ადამიანები ამ ხნის მანძილზე ბრძოლის წინა ხაზზე იმყოფებოდნენ, როგორც ნამდვილი მებრძოლები. ისინი ახლაც თავდაუზოგავად მუშაობენ, რათა შეუნარჩუნონ პაციენტებს სიცოცხლე” - ასე იწყებს საქართველოზე საუბარს "საერთაშორისო ჰოსპიტალური ფედერაცია" (IHF) საკუთარ ახალ პუბლიკაციაში, რომელიც მსოფლიო ჯანდაცვაში განხორციელებულ ინოვაციებისა და მენეჯმენტის როლის აღიარებას ეხება
პუბლიკაციაში ასევე ვკითხულობთ: „საქართველოში მაღალმა პასუხისმგებლობამ გააერთიანა სახელმწიფო სექტორის, სამედიცინო ინდუსტრიისა და რიგითი მოქალაქეების ძალისხმევა. პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლის პირველი ეტაპი დაიწყო ინფიცირების პირველი შემთხვევის დადასტურებამდე ერთი თვით ადრე. ფაზა მოიცავდა კოორდინირებული ზომების იმპლემენტაციას ვირუსის შეჭრისა და გავრცელების მაქსიმალური პრევენციის უზრუნველსაყოფად. ისეთი წამყვანი საერთაშორისო მედიასაშუალებები, როგორიცაა Foreign Policy, Forbes, CNN, Washington Post, Lonely Planet და სხვ. ხაზს უსვამენ საქართველოს წარმატებულ რეაგირებასა და COVID-19- ის წინააღმდეგ ბრძოლაში განხორციელებული ძალისხმევის ეფექტიანობას. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ შეაქო საქართველოს ხელისუფლება ვირუსის წინააღმდეგ ბრძოლაში სწრაფი ნაბიჯების გადადგმის გამო“
უსაფრთხოების მაღალი დონის უზრუნველსაყოფად, ჩვენს თანამშრომლებსა და პაციენტებს საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციების საფუძველზე ჩაუტარდათ სიღრმისეული ტრენინგი, მათ შორის იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა მართონ პაციენტთა ნაკადები. შემომსვლელთა ნაკადის ეფექტურად სამართავად შესასვლელთან განთავსდა სპეციალური სამკუთხედები, ვიზიტორთა შემოსასვლელები კი ჩაიკეტა. ჩვენს სატელეფონო ცენტრს მოკლედ მიეწოდა ინფორმაცია პაციენტების წინასწარი გამოკვლევის შესახებ. გავრცელდა საგანმანათლებლო მასალები, რომლებიც ხელმისაწვდომია როგორც ჰოსპიტლებში, ისე ინტერნეტსივრცეში. შეძენილი იქნა თავდაცვის საშუალებები, რომელთა გამოყენება ასევე ხელმისაწვდომია შესაბამისი ინსტრუქციების დაცვით.
IHF - 1929 წელს აშშ ში ჩატარებული პირველი ჰოსპიტალური კონგრესის შემდეგ დაარსდა. ორგანიზაციის წევრები არიან მსოფლიო საავადმყოფოები და ჯანდაცვის ორგანიზაციები, რომლებსაც მკაფიო ურთიერთობა აქვთ ჯანმრთელობის დაცვის უზრუნველყოფასთან.
IHF ასევე აღნიშნავს, რომ შიშისა და უიმედობის პერიოდში საქართველომ დაამტკიცა, რომ ტურისტებისათვის ყველაზე უსაფრთხო ქვეყანა იყო რეგიონში, განსაკუთრებით, სამედიცინო ტურიზმის ფარგლებში, რამდენადაც წარმატებით მართა პანდემია, ინარჩუნებდა რა COVID-19-ით დაინფიცირების ერთეულ ახალ შემთხვევებს.
პუბლიკაციაში ასევე საუბარია უსაფთხოების მაღალი დონის უზრუნველსაყოფად ჰოსპიტლებში განხორციელებულ აქტივობებზე, სოციალური დისტანცირების აქცია #დარჩისახლშის და „ევექსი ჰოსპიტლების“ ქსელში განხორციელბული ახალი სამედიცინო მხარდაჭერის პროგრამაზე.
ჩვენ ვცდილობთ მოვერგოთ ახალ რეალობას, რომელშიც ყველანი ერთად ვიმყოფებით, რადგან ჩვენი მომავალი დიდწილად არის დამოკიდებული ჩვენს ერთობლივ ძალისხმევაზე

Борьба, за остановлением вируса
«Пандемия COVID-19 создала во всем мире поистине беспрецедентную среду, которая затрагивает каждого из нас. Именно в такие моменты нам напоминают, что все мы связаны друг с другом. Люди, работающие в сфере здравоохранения во всем мире, все это время находились на переднем крае борьбы как настоящие бойцы. «Они по-прежнему неустанно работают, чтобы спасти жизни пациентов», - так Международная федерация госпиталей (IHF) упоминает Грузию в своей новой публикации, в которой подчёркивается роль инноваций и менеджмента в мировом здравоохранении.
В публикации также говорится: «Высокая ответственность Грузии объединила усилия государственного сектора, медицинской индустрии и простых граждан. Первый этап борьбы с пандемией начался за месяц до подтверждения первого случая заражения. Этап включал в себя реализацию скоординированных мер по обеспечению максимальной профилактики инвазии и распространения вируса. Ведущие международные медиа издания, такие как Foreign Policy, Forbes, CNN, Washington Post, Lonely Planet и другие, подчеркивают успешный ответ Грузии и эффективность ее усилий в борьбе с COVID 19. Всемирная организация здравоохранения похвалила правительство Грузии за быстрые действия и эфектные шаги в борьбе с вирусом. "
Для обеспечения высокого уровня безопасности наши сотрудники и пациенты прошли тщательное обучение на основе рекомендаций Грузинского Национального Центра по Контролю над Заболеваниями и Общественного Здоровья, в том числе по вопросам, связанным с управлением потоками пациентов. На входе разместили специальные треугольники, чтобы эффективно контролировать поток поступающих, а вход посетителей был закрыт. Наш Колл центр кратко был проинформирован о предварительном обследовании пациентов. Учебные материалы распространялись как в госпиталях так и в интернете. Было закуплено оборонное оборудование, использование которого также возможно при соблюдении соответствующих инструкций.
IHF была основана в 1929 году после первого конгресса госпиталей в США. Членами организации являются мировые госпитали и медицинские организации, имеющие прямую связь со здравоохранением.
IHF также отмечает, что во времена страха и отчаяния Грузия оказалась самой безопасной страной в регионе для туристов, особенно с точки зрения медицинского туризма, поскольку в стране успешно поддерживаются новые случаи заражения COVID-19 и регулируется пандемия.
В публикации также освещаются мероприятия, проводимые в госпиталях для обеспечения высокого уровня безопасности, кампания социального дистанцирования #Stayathome и новая программа медицинской поддержки, реализованная в сети госпиталей Evex.
Мы стараемся адаптироваться к новой реальности, в которой мы все вместе, потому что наше будущее во многом зависит от наших совместных усилий.