ონკო-გინეკოლოგი; ასოცირებული პროფესორი; ონკო-გინეკოლოგიური მიმართულების ხელმძღვანელი
დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სამკურნალო ფაკულტეტი. დიპლომისშემდგომი განათლება მიიღო ბელორუსიის სამედიცინო აკადემიაში, მეან-გინეკოლოგიის განხრით. 2016 წელს ის გახდა მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი.
არჩილ შარაშენიძეს აქვს სამედიცინო სფეროში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. ამჟამად, ის დასაქმებულია კავკასიის მედიცინის ცენტრში და იკავებს ონკოგინეკოლოგიური განყოფილების ხელმძღვანელის პოზიციას.
• 2015 – 2017 წლებში იყო ევროპელ გინეკოლოგთა ასოციიაციის (ESG) აქტიური წევრი.
• 2017 წლიდან, ევროპელ ონკო-გინეკოლოგთა ასოციაციის (ESGO)-სა და ევროპელ ონკოლოგთა ასოციაციის (ESMO) წევრი.
• 2017 – 2019 წლებში სტაჟირება გაიარა მილანის ეროვნულ ონკოლოგიურ ცენტრში, ონკო-გინეკოლოგიის განხრით.
• 2019 წლიდან ის არის ახალგაზრდა ევროპელ ონკო-გინეკოლოგთა ქსელის (ENYGO) წევრი, პროექტის ხელმძღვანელი და ეროვნული წარმომადგენელი ( NATREP). ამავე წელს, იგი გახდა საერთაშორისო ონკო-გინეკოლოგიური საზოგადოების წევრი (IGCS) და პროექტის „ECHO virtual Tumor Board“-ის ხელმძღვანელი.
• 2019 წლიდან ის გახლავთ დავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
დღესდღეობით, მას ჩატარებული აქვს და ასისტირებას უწევდა 1000 - მდე ლაპაროსკოპიულ და ლაპაროტომიულ ონკოგინეკოლოგიურ ოპერაციებს.
არჩილ შარაშენიძე მუდმივად მონაწილეობს მომხსენებლის სტატუსით ადგილობრივ და საერთაშორისო სიმპოზიუმებსა და კონგრესებში. ამ დროისთვის, მის სახელს ატარებს 10-მდე სამეცნიერო ნაშრომი.

Акушерство и гинекология
Окончил медицинский факультет Тбилeисского Государственного Медицинского Университета. Последипломное образование получил в Белорусской медицинской академии последипломного образования по специальности акушерство и гинекология. В 2016 году получил степень доктора медицины.
В настоящее время он работает в следующих медицинских учреждениях: клиника Чачава, Медицинский центр им. Мардалеишвили и Нью Госпиталс.
• С 2015 по 2017 год он был активным членом Европейского общества гинекологов (ESG).
• С 2017 года член Европейского общество гинекологической онкологии (ESGO) и Европейского общество медицинской онкологии (ESMO).
• В 2017-2019 годах прошел стажировку в Национальном онкологическом центре Милана по специальности онкология и гинекология.
• С 2019 года он является членом Молодёжного Европейского общество гинекологической онкологии (ENYGO), менеджером проектов и национальным представителем (NATREP). В том же году он стал членом Международного общества гинекологических онкологических заболеваний (IGCS) и возглавил проект «ECHO virtual Tumor Board».
• С 2019 года он является профессором Медицинского университета имени Давида Твилдиани.
На сегодняшний день Арчил Шарашенидзе выполнил и ассистировал до 1000 лапароскопических и лапаротомных онкогинекологических операций.
Арчил Шарашенидзе регулярно участвует в местных и международных симпозиумах и конгрессах в качестве спикера. На данный момент с его именем связано до 10 научных работ.